Nejdříve ze všeho si prosím počtěte, jak se otužovat bezpečně – zde.
Pokud vás informace o bezpečnosti neodradily, tak pokračujte dál ve čtení. Pokud jste článek o bezpečnosti přeskočili, tak si ho prosím přečtěte zde. Je to fakt důležité.
- Pokud bezpečně víte, že jste zdraví, tak můžete číst dál, v opačném případě raději vaše otužovací plány konzultujte se svým lékařem.
- Ideální doba k začátku otužování je dnes. Není třeba čekat na jaro, nebo na podzim. Ano, začít na konci října je asi nejpříjemnější. Ale začít se dá kdykoliv, i pokud chcete začít v únoru.
- Většina lidí jsou tvorové společenští, tak si najděte na otužování partu, optimálně už ostřílené otužilce, třeba zde. Pokud jste vlci samotáři, tak si na pár prvních ponorů vemte parťáka, člověk fakt nikdy neví.
- Sbalte si plavky, karimatku pod nohy, ručník. Pokud jdete v noci nebo v zimě, tak ještě čelovku, nebo sekeru, doporučuji co největší. A vyrazte k vodě.
- Cestou k vodě si spíše ztlumte topení, 27° v autě je fakt moc, 20°C bohatě stačí. Klidně můžete i jít, běžet, nebo jet na kole (spíše pro zkušenější).
- Zažeňte všechny myšlenky na to, jak budete zítra ležet se zápalem plic na ARO.
- Vyberte si vhodné místo s dobrým a bezpečným přístupem k vodě, v klidu se svlékněte. Není třeba nějak extra spěchat, tělo se potřebuje aklimatizovat, 1-2 minuty na to bohatě stačí. Není dobré se svléknout třeba v teplém autě a z něj běžet do vody, byl by to pro tělo zbytečný šok.
- Vstupujte do vody rozhodně, bez nějakého zbytečného váhání a zastavování. Každé zastavení zvyšuje šanci, že to vzdáte. Zastavte se, až když budete ve vodě po krk. Do vody však není třeba nějak extra spěchat, natož skákat, natož po hlavě. Celou dobu zhluboka dýchejte.
- Napoprvé zkuste ve vodě vydržet alespoň minutu, nebo se jí zkuste přiblížit. Nejnepříjemnější pocity jsou vždy na začátku, po chvíli (40s?)se to zlepší. Nezapomínejte klidně a zhluboka dýchat. První 2-3 ponory to pravděpodobně nebude nic moc, potom se intenzita nepříjemných pocitů o dost sníží, tělo si zvykne. Připravte se na to, že je voda studená, ale pravděpodobně to bude o dost lepší, než jste čekali.
- Když začne být pocit k nevydržení, začnete se nekontrolovatelně třást, nebo vás to prostě přestane bavit, tak z vody pomalu vystupte. Nemá cenu zůstávat ve vodě déle jen kvůli tomu, že jste tam minule byli déle, nebo si tam parťák ještě spokojeně hoví. Hrdinů jsou plné hřbitovy.
- Venku udělejte několik desítek dřepů, snažte se zapojit co nejvíce svalů, takže u toho tleskejte, zatínejte pěsti, rozpažujte. Skákat angličáky, panáky atd. je fajn, jen pozor na prochladlé svaly a šlachy, při prudkých pohybech může dojít k jejich poškození. Určitě žádné sprinty. Pokud máte prokřehlé prsty, tak si třete dlaně, tleskejte, periferiím trvá prohřátí nejdéle.
- Když trochu oschnete a zahřejete se, tak se můžete otřít ručníkem, obléknout se. Za 2-3 dny akci zopakujte 🙂