Otužování dětí

Můžou se děti otužovat? My si myslíme, že ano.

Důkazy najdeme v minulosti, kdy se děti v zavinovačkách dávaly spát na mráz, a později celý rok chodily holky v sukních a kluci v krátkých kalhotách (šortkách). Není to tedy nic nového.

Lékaři nám často připomínají, že novorozenci a miminka mají horší termoregulaci, než dospělí, a určitě mluví pravdu. Takže jim rodiče pro jistotu dávají o jednu, nebo 2 vrstvy více, než mají oni. A tím jim nevědomě tu termoregulaci ještě zhoršují.
Děti v peřinkách se tak často odkopávají, v kočárcích si sundávají čepice a rukavice, a maminky a babičky šílí hrůzou. A věřte tomu, že ty děti dělají to, co jim je přirozené, a pro ně nejlepší. Vědomě kazit zdraví si začnou až mnohem později, s nastupující pubertou.

Autor tohoto článku měl tu možnost žít v době narození svých dětí ve Velké Británii. Tamní rada novopečeným rodičům je udržovat děti natolik oblečené, aby neměly zpocená, nebo naopak studená záda. Žádné sahání, zda nemají studené ruce, nebo palce u nohou – to prý se má ignorovat. V obchodech tam téměř nejsou k dostání péřové deky pro novorozence, pouze lehké dečky. To je velmi rozdílný přístup přes to, že v Británii je obecně chladnější podnebí, alespoň přes léto, než u nás.

Takže jak otužovat děti? V batolícím věku je střídmě oblékat jen tolik, aby neměly studená záda – studené ruce a nohy nevadí. Není potřeba být celou noc vzhůru a přikrývat je, když se odkopají. Až jim bude zima, tak si zalezou pod deku, nebo začnou brečet. Oblékat je zhruba tak, jak oblékáme sebe, nebalit je jako pumpy pokaždé, když teplota klesne pod 20°C, vytáhněte čepice a rukavice až když mrzne.

Zapomeňte na fráze typu „vem si bundu, bude ti zima!“. Nechte děti, ať se samy oblékají, když už to zvládnou. Pokud máte o jejich úsudku nějaké pochybnosti, tak jako dobrý rodič vezměte do batohu náhradní svetr, bundu, rukavice atd., ale počkejte, až děti přijdou s tím, že jim je zima. Náhradní oblečení je dobré nosit tak, jako tak, vždy se může nečekaně ochladit.

Nakonec to nejdůležitější – Jděte jim příkladem. Berte je při otužování sebou, nebo jim alespoň ukazujte vaše fotky. Když děti začnou chodit, a budou chtít do vody za vámi, když v listopadu lezete do rybníka, tak jim v tom nebraňte. Těžko je tam budete nutit, když budete oblečeni na břehu, že. Musí tam jít s vámi, nebo za vámi.

Hlídejte je. Někdy děti můžou být více otužilé, než jejich rodiče, při otužování vzduchem jsou často více v pohybu, běhají atd., nicméně i otužilost má svoje limity. S klesající váhou těla klesá absolutní kapacita tepla uloženého v těle, takže děti prochladnou výrazně dříve, než dospělí.

Připravte se na protitlak od okolí. Babičky, kolemjdoucí paní, učitelky ve škole a školce, ty všechny vám budou v dobré víře radit, že jediná způsob, jak udržet děti zdravé, je zabalit je od hlavy až k patě jako pumpu. Připravte si na to nějakou milou odpověď, ať nejsme za hulváty 🙂